Ти мусиш танцювати аркан.
Хоч раз.
Хоч раз ти повинен відчути,
як тяжко рветься на цій землі
древнє чоловіче коло,
як тяжко зчеплені чоловічі руки,
як тяжко почати і зупинити
цей танець.
Хоч раз
ти стань у це найтісніше коло,
обхопивши руками плечі двох побратимів,
мертво стиснувши долоні інших,
і тоді в заповітному колі
ти протанцюєш під безоднею неба
із криком по-звіриному протяжним.
Щоб не випасти із цього грішного світу,
хоч раз
змішай із ближніми
піт і кров.
Сину людський,
ти стаєш у чоловіче коло,
ти готовий до цього древнього танцю
тільки тепер.
З хрестом за плечима.
З двома розбійниками.
Тільки раз.
Аналіз вірша “Чоловічий танець” Герасим’юка
Вишуканий зразок філософської лірики, написаний білим віршем (верлібром).
Описаний у вірші аркан ‒ танець посвяти у легіні, лише повернувшись з гір і станцювавши аркан, молодий легінь отримував право носити бартку. Ритм танцю підкреслюється рядками різної довжини та ритмічним ямбом. Це створює враження магічного дійства, притчі, речитативу, медитації.
Головна ідея твору ‒ ініціація молодого чоловіка та введення його до кола дорослих чоловіків. Настанова на шлях справжнього чоловіка ‒ бути сильним і не зрадити, відчувати поруч чоловіче плече і бути надійним плечем.
Ліричних героїв фактично два ‒ дорослий досвідчений чоловік, який дає настанови і юнак, якому вони адресовані. Мова йде про суто чоловічі справи, що підкреслюється епітетами «чоловіче коло», чоловічий танець», «заповітне».
Коло, у яке запрошують юнака, є глибоким символом. Це і кругообіг життя, і сонце, яке обігріває інших і горить, не згораючи, і постійний рух.
Той факт, що саме такий стан речей є природним, підкреслюють образи землі й безодні неба ‒ основи всіх основ. Саме між ними танцюють чоловіки зі «звіриним криком».
Національна спрямованість ініціації підкреслена тим, що обраний для твору саме аркан, який є традиційним у Карпатах, де звичаї збереглися краще, ніж на інших частинах України. Автор таким чином підкреслює, що молодий чоловік, який входить у доросле коло, має бути відданий своєму народу і своїй державі.
Складнощі і велич чоловічого життя і чоловічого служіння підкреслюються циклічно і з наростанням напруги. На початку вірша у кількох рядках повторюється слово «тяжко». Напруга наростає у середині вірша, де згадується неймовірне зусилля ‒ «мертво стиснувши». Ліричний герой закликає змішати із ближніми піт і кров, що вказує на надзусилля у житті.
Останній куплет ‒ звернення до християнських символів. У життєвому колі аркан танцюють з хрестом за плечима й двома розбійниками поруч. Ця фраза показує, наскільки складне життя очікує того, хто отримує настанови, проте підкреслено, що він готовий стати до танцю, тобто здатен все витримати й всьому протистояти. Алюзія такого плану ‒ підкреслене усвідомлене прагнення служити ближнім аж до повної самопожертви. Чоловік має бути вірним обраному шляху попри біль і зради, попри відсутність підтримки (два розбійника поруч).
Повторенням слів «хоч раз», «тільки раз» автор вказує, що це танець, який не вдасться повторити, бо він насправді є життям.