Василь Голобородько – Теплі слова: Вірш

Співаймо пісні про кохання,
щоб не вмерло слово “Дунай”,

гуляймо весілля своїм дітям,
щоб не вмерло слово “коровай”,

розповідаймо казки своїм онукам,
щоб не вмерло слово “Змій” —

наповнюймо
цей холодний всесвіт
теплими словами нашої мови,
які народжуються разом із диханням.

Аналіз вірша “Теплі слова” Голобородька

Вірш написаний у 1995 році. Це вже був період Незалежності України, проте творчі люди гостро відчували пагубний вплив імперського минулого, який зокрема виявлявся у знеціненні української мови й українських традицій. Василь Голобородько, який народився й жив на Луганщині, бачив агресію російської культури особливо виразно. Він пише цикл поезій на підтримку української мови.

Головна ідея поезії – українська мова є одним з визначальних чинників української самобутності і саме вона допомагає зберегти національну ідентифікацію від поступового розмивання.

Ліричний герой дуже тонко сприймає всі нюанси мови і по’вязані з мовою особливості національного фольклору, традицій тощо.

Твір написаний верлібром – він ритмічний, проте рима відсутня майже скрізь, крім перехресного римування «Дунай – коровай».


У творі використані такі художні засоби:

  • Епітети – «теплі», «холодний»;
  • Повтори – «щоб не вмерло слово», «своїм»;
  • Метафора – «щоб не вмерло слово», «теплі слова», «наповнюймо цей всесвіт», «народжуються разом із диханням»;
  • Гіпербола – «наповнюймо цей всесвіт»;
  • Протиставлення – теплі слова протиставляються холодному всесвіту.

Автор використовує символи, які демонструють повноту людського буття. У творі присутні не тільки символи добра і радості, але й уособлення зла.

Дунай – річка, яка символізує Україну, символізує перепони для закоханих, розлуки, у той же час, як і будь-яка річка, він символізує насамперед плин життя.

Коровай – хліб. Він у даному випадку є символом і весілля, створення нової сім᾿ї, і добробуту загалом. Круглий коровай уособлює круговорот життя, взаємопов᾿язаність матеріального й духовного, прагматичності і почуттів.

Змій – казковий персонаж. Він для українців не є однозначним уособленням зла, навіть коли до нього приходить хтось з богатирів, він не прагне одразу їх убивати, спочатку пропонує помиритися. Одночасно це є символом агресії, певної хитрості, дива.

Цікаво, що ліричний герой звертається у вірші фактично до різних верств населення. Перші три дворядкові строфи присвячені різним віковим категоріям населення. У першій строфі очевидне звернення до молоді, адже саме для неї кохання є найбільш актуальним. Друга строфа – звернення до людей, які одружують своїх дітей. Це вік 40-40+ років. Автор закликає передавати традиції наступним поколінням. Нарешті, третя строфа є зверненням до бабусь, дідусів і їх онуків з закликом цінувати казку, що передає всю глибину мудрості наших предків.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (1 оцінок, середнє: 5,00 із 5)
Сподобався вірш? Поділіться з друзями!
Теми вірша "Василь Голобородько – Теплі слова":
Залишити відповідь

Читати вірш поета Василь Голобородько – Теплі слова: найкращі вірші українських та зарубіжних поетів класиків про кохання, життя, природу, країну для дітей та дорослих.