Коли до вас темної ночі
прийде Лев,
ви не кажіть йому нічого
про зоопарк.
Нехай він не знає,
що на світі є зоопарки.
Нехай хоч один Лев
цього не знає.
А потім цього не знатимуть
його діти.
А потім — його онуки.
Потім правнуки.
І колись буде
ціла Лев’яча Держава,
де жоден Лев
не знатиме про зоопарк.
Коли б тільки вижив
той Лев,
що прийде до вас темної ночі.
Аналіз вірша “Коли до вас темної ночі” Кирпи
Твір належить до соціальної та філософської лірики, проте він спрямований на дітей і описує ситуацію зрозумілими дітям алегоричними образами.
Головна ідея твору – кожен має право на свободу. Вторинна ідея – толерантність до особливостей всіх, хто зустрічається на життєвому шляху. Нарешті, є й третя ідея – будь-що величне починається з малого й нібито незначного, як Лев᾿яча держава починається з одного лева, який не знав про зоопарк.
У творі використані такі художні засоби:
- Епітети – «темна»;
- Алегорія – Лев уособлює людину, яка відмінна від читача;
- Градація – «діти – онуки – правнуки»;
- Повтори – «про зоопарк», «темної ночі», «нехай», «а потім»;
- Протиставлення – Лев᾿яча держава протиставляється зоопарку;
- Обрамлення – твір починається й закінчується згадкою про Лева, який прийшов темної ночі.
У творі використані яскраві та зрозумілі символи:
- Лев – символ благородства, сили, влади, водночас це символ небезпеки. Проте поступово стає зрозуміло, що він не є найбільшою небезпекою, більше того, він сам, всупереч стереотипам про свою небезпечність, дуже потерпає. На це вказує фраза «коли б тільки вижив». Лев у вірші показаний розумний і свідомий, йому можна розповідати про абстрактні поняття і розвиток істоти дозволяє сподіватися на створення держави;
- Зоопарк – символ обмежень. Прикметно, що ці обмеження створені людьми для цивілізації, проте люди, які створили цивілізацію, обмеження передбачили не для себе, а для інших істот – тварин;
- Ніч – час таємниць і загроз. Можливість діяти приховано, зокрема шукати приховано певну підтримку. Авторка недарма каже, що лев приходить до читача, який уособлює другого персонажа і ліричного героя. Тварина приходить, проте не становить загрози, з нею можна спілкуватися, і взагалі вона приходить у пошуку підтримки.
- Держава – символ сили, нових можливостей, нового суспільства й нових відносин між членами суспільства.
Цікаво, що уявлення людей про лева, як про страшну істоту, яка має бути за гратами, протиставлені не тільки баченню ліричного героя чи героїні. Вони протиставляються й описаній у творі ситуації – на лева постійно полюють, він може банально не вижити й у реальності він є не агресором, а жертвою.
Фразою до створення держави, у якій жоден лев не знатиме про зоопарк авторка закликає до створення такого суспільства, у якому всі моральні установки, що провокують несправедливість і нетерпимість, будуть просто забуті.