Живе собі королева —
королева темряви.
Кортить їй зазирнути
у дзеркало —
а темно.
Зблисне
на мить світлом —
зазирне:
Хто на світі найгарніший
— Ви, Ваша темність,—
відкаже дзеркало
похапцем.
Заспокоїться королева
на часину.
Сказано, писана красуня.
Аналіз вірша “Блискавка” Калинця
Верлібри Ігоря Калинця одночасно є і пейзажною, і філософською лірикою. З одного боку, автор показує у незвичайному ракурсі рідну природу, з іншого боку – розкриває своє бачення людської психології.
Головна ідея твору – демонстрація краси природи навіть у її люті. Вторинна ідея – кожен має право на самоцінність, зокрема й самоствердження через красу.
Головна героїня поезії – королева пітьми, яка хоче переконатися в своїй красі, підсвітивши на секунду люстерко блискавкою. У вірші показане бездоганне розуміння жіночої психології – хоч у темряві ніхто не бачить зовнішності королеви, проте вона прагне бути вродливою. І заради того, щоб отримати підтвердження власної вроди, королева темряви порушує встановлені нею ж правила і блискає світлом.
Королева темряви, очевидно, надзвичайно могутня, якщо використовує блискавку замість каганця, проте вона залишається жінкою і прагне, щоб нею захоплюватися, зокрема й через вроду.
Автор вміло використовує казковий сюжет про королеву, яка допитується в дзеркала: «Хто на світі наймиліший». Таке питання задавала дзеркалу мачуха Білосніжки, мачуха царівни з казки про царівну й сім богатирів, проте у даному випадку допит дзеркала закінчується щасливо – чарівне люстерко каже, що королева пітьми прекрасна. І тільки слово «похапцем» вказує, що ця відповідь може й не бути істиною. Блискавкою у темряві може скористатися нічна гроза чи буря, а їх краще б не гнівити…
У творі використані такі художні засоби:
- Повтори – «королева», «зазирнути/зазирне»;
- Епітети – «найгарніший», «писана»;
- Алегорія – нічна буря представлена в образі жінки;
- Персоніфікація – «відкаже дзеркало»;
- Риторичне запитання – «хто на світі найгарніший?»;
- Протиставлення образів світла й темряви.
Для розкриття ідеї використані такі символи:
- Блискавка – гнів, могутність, осяяння, фатальний вплив;
- Дзеркало – внутрішній діалог, зустріч з самим собою;
- Темрява – страх, таємниці.
Автор використовує новотвір «темність» (за аналогією до слова «світлість»), щоб підкреслити улесливе ставлення до королеви її близьких.
Спокій природи у автора асоціюється з заспокоєнням жінки – цей спокій тимчасовий, до найближчих сумнівів і запитань.
Слід зазначити, що зазвичай у віршах через красу природи показують внутрішній стан, переживання, емоції героїв. Ігор Калинець у даному верлібрі демонструє стан природи крізь призму людського характеру.