Леся Українка – Давня весна: Вірш

Була весна весела, щедра, мила,
Промінням грала, сипала квітки,
Вона летіла хутко, мов стокрила,
За нею вслід співучії пташки!

Все ожило, усе загомоніло –
Зелений шум, веселая луна!
Співало все, сміялось і бриніло,
А я лежала хвора й самотна.

Я думала: «Весна для всіх настала,
Дарунки всім несе вона, ясна,
Для мене тільки дару не придбала,
Мене забула радісна весна».

Ні, не забула! У вікно до мене
Заглянули від яблуні гілки,
Замиготіло листячко зелене,
Посипались білесенькі квітки.

Прилинув вітер, і в тісній хатині
Він про весняну волю заспівав,
А з ним прилинули пісні пташині,
І любий гай свій відгук з ним прислав.

Моя душа ніколи не забуде
Того дарунку, що весна дала;
Весни такої не було й не буде,
Як та була, що за вікном цвіла.

Аналіз вірша “Давня весна” Лесі Українки

Твір написаний у 1894 році і увійшов до збірки «Душа і мрії», цикл «Мелодії». Практично всі твори циклу автобіографічні, їх не можна розглядати поза контекстом життя авторки.

Леся Українка на момент написання вірша відчувала конфлікт між станом організму ‒ адже вона з дитинства хворіла на сухоти і в холодну пору року хвороба прогресувала ‒ та природними для молодої дівчини душевними поривами. Мисткині було всього 23 роки і їй було складно змиритися, що весну вона проводить у самотності біля вікна, а не надворі у дружньому колі.

Головна ідея вірша ‒ у будь-якій депресії можна знайти промінчик радості, який дасть натхнення жити. Вторинна ідея ‒ користуйтеся кожною миттю, адже вона неповторна («Весни такої не було й не буде, Як та була, що за вікном цвіла»).

Вірш належить до пейзажної лірики і через зміни у природі авторка показує зміни психологічного стану героїні. Природа прокидається і лірична героїня від глибокої депресії переходить до активності.

Звуковим образам у творі протиставлені зорові. Перша частина вірша розкриває звучання весни ‒ «ожило», «загомоніло», «сміялося», «бриніло». Зорові образи обмежуються саме тим, що може побачити хвора людина, наприклад, промінням, яке просочується крізь вікно. Це момент, коли лірична героїня усвідомлює прихід весни і її депресія стає глибшою.

Візуальними образами весни насичена друга половина твору ‒ яблуні галки, листячко зелене. Також у вірші з’являються тактильні образи (вітер), це вказує на відкриті вікна, відповідно на зміну температури ‒ разом з цим відбувається духовне відродження ліричної героїні.

Явища природи та природні реалії персоніфіковані. Весна радісна, несе дарунки, забула про хвору дівчину, тобто поводиться як людина з притаманними людям рисами. Цей художній прийом вказує зокрема на надзвичайну самотність ліричної героїні. Саме у такому випадку на подарунки й привіти людина розраховує від весни, гаю, інших природних явищ.

Протиставлення всіх ‒ і хворої молодої ліричної героїні показане і в думках про весну, яка наділила дарами всіх, крім неї.

Лірична героїня має багату фантазію, у неї є чимало часу для роздумів. На прекрасну уяву вказує поява авторських неологізмів, наприклад, слова «стокрила», саме такою лірична героїня уявляє весну.

Також у вірші помітне протиставлення хворого тіла й могутнього духу, який змушує героїню шукати способи радіти життю і навіть попри всі труднощі відчувати вдячність до життя в усіх його проявах.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (6 оцінок, середнє: 4,33 із 5)
Сподобався вірш? Поділіться з друзями!
Теми вірша "Леся Українка – Давня весна":

Відгуки до поезії: 3

 1. Анонім

  Має бути самотня

  1. admin

   Так, згідно правил сучасної української мови. Але так написано автором, тому публікуємо як воно є. Це не помилка.

 2. Анонім

  Ясно вибачте

Залишити відповідь

Читати вірш поета Леся Українка – Давня весна: найкращі вірші українських та зарубіжних поетів класиків про кохання, життя, природу, країну для дітей та дорослих.