Леся Українка – Хотіла б я піснею стати: Вірш

Хотіла б я піснею стати
У сюю хвилину ясну,

Щоб вільно по світі літати,
Щоб вітер розносив луну.

Щоб геть аж під яснії зорі
Полинути співом дзвінким,

Упасти на хвилі прозорі,
Буяти над морем хибким.

Лунали б тоді мої мрії
І щастя моє таємне,

Ясніші, ніж зорі яснії,
Гучніші, ніж море гучне.

Аналіз вірша “Хотіла б я піснею стати” Лесі Українки

Поезія «Хотіла б я піснею стати» була написана в 1899 роках. У вірші висвітлюється взаємодія людини з природою, тобто поєднується філософська та пейзажна лірика. В основі твору лежить бажання героїні випробувати себе в ролі пісні, яка була б відомою на всій планеті. В ліриці возвеличується бажання творити добро і радувати інших. Таким чином, Косач хотіла показати, що кожен може мріяти про щось майже нереальне, але при цьому долати життєві труднощі та відчувати щастя. Основне гасло твору: хочу – прагну – мрію.

Леся Українка дуже любила пісні завдяки своїй матері. Вона з раннього дитинства привчала маленьку Ларису спілкуватись з сільськими дітьми. Саме там поетеса і дізналася про обряди, народні пісні, казки та прислів’я. Мати робила все для того, щоб дівчинка полюбила музику та фольклор. І в неї це вийшло, оскільки пізніше Леся Українка почала професійно грати на фортепіано.

Більшість творів поетеси відроджувались саме в музиці. Багато відомих українських композиторів використовували її пісні та вірші у своїх працях. Гарним прикладом може слугувати Микола Лисенко, який активно співпрацював з Українкою.

Для підсилення емоцій у вірші поетеса використовувала велику кількість художніх засобів. В поезії можна побачити чимало епітетів, наприклад, «спів дзвінкий», «щастя таємне» і т.д. Також можна помітити застосування складного мовного звороту — метафори. Такий стилістичний прийом мав на меті розкрити сутність явищ чи предметів. Прикладом може слугувати: «полинути співом», «упасти на хвилі». У творі використовуються і повтори з порівняннями, для зіставлення схожих понять та увиразнення мови.

Більшість творів Українки містять автобіографічні посилання. Лірика «Хотіла б я піснею стати» не є виключенням. Письменниця показала, що вона мала багату уяву і добре серце, саме тому мріяла стати піснею, вільно подорожувати по світу та допомагати людям в їх тяжкі хвилини життя. Також авторка виділила у творі стихії природи, яких їй би хотілось осягнути.

Отже, вірш «Хотіла б я піснею стати» справжній приклад філософської лірики, бо там підноситься людська мрія, яка може осягнути будь-що. Поетеса підкреслює, що саме через прагнення можна стати щасливим та подолати всі життєві труднощі.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (8 оцінок, середнє: 4,25 із 5)
Сподобався вірш? Поділіться з друзями!
Теми вірша "Леся Українка – Хотіла б я піснею стати":
Залишити відповідь

Читати вірш поета Леся Українка – Хотіла б я піснею стати: найкращі вірші українських та зарубіжних поетів класиків про кохання, життя, природу, країну для дітей та дорослих.