Ліна Костенко – Крила: Вірш

А й правда, крилатим ґрунту не треба.
Землі немає, то буде небо.

Немає поля, то буде воля.
Немає пари, то будуть хмари.

В цьому, напевно, правда пташина…
А як же людина? А що ж людина?

Живе на землі. Сама не літає.
А крила має. А крила має!

Вони, ті крила, не з пуху-пір’я,
А з правди, чесноти і довір’я.

У кого — з вірності у коханні.
У кого — з вічного поривання.

У кого — з щирості до роботи.
У кого — з щедрості на турботи.

У кого — з пісні, або з надії,
Або з поезії, або з мрії.

Людина нібито не літає…
А крила має. А крила має!

Аналіз вірша “Крила” Ліни Костенко

Зразок філософської лірики від Ліни Костенко. Вірш входить до збірки «Мандри серця», написала твір поетеса після відвідування Польщі, коли перед нею стояв вибір ‒ жити на чужині з коханим чоловіком чи повернутися на Батьківщину, за якою Ліна Костенко дуже сумувала. Саме це, очевидно, й надихнуло на використання образу крил у вірші.

У творі є кілька ідей, основою з яких є уславлення духовних поривів людини. Проте водночас присутні ідеї пошуку себе, необмежених можливостей, якщо присутні бажання самореалізації.

Вірш побудований на антитезах, зокрема небо протиставляється землі, людина ‒ птаху, поле (символ побутових клопотів і матеріальних статків) протиставляється воля, а пара ‒ хмарам, тобто можливості зростання й саморозвитку.

Логічна конструкція вірша має фактично два блоки. Перший демонструє значення крил практичне (реальний політ) і водночас символічне (прагнення до вершин). Для птаха відведене практичне значення крил, для людей ‒ символічне.

У другому блоку яскраво демонструється, що у кожної людини є свої крила. І в даному випадку вони не просто уособлюють можливість польоту, вони є й символом турботи про інших, адже є час для піднесення до вершин, але є й час піклування про ближніх. І той/та, хто проявляє турботу, просто по-іншому використовує свої крила.

Наростання розкриття ідеї підкреслює низка повторів, наприклад, слів «немає» і «буде».

Фраза, яка вказує на головну ідею твору, повторюється 4 рази у двох місцях ‒ «А крила має!».

Усі перераховані поетесою чесноти, що можуть бути крилами для людини, є виявом внутрішньої сили, якою людина оволоділа і яку може спрямовувати твердою рукою. На цю силу й твердість вказує алітерація і систематичне повторення літери «р» у словах «щедрість», «твердість», «турбота», «вірність», «крила», «правда», «довірʼя», «робота».

Смислові акценти у вірші розставлені не завдяки великій кількості епітетів (їх всього три на весь вірш) чи порівнянь, а завдяки рваному ритму вірша, адже багато рядків складаються з двох речень чи розділяються пунктуаційними знаками, що передбачають тривалу паузу.

Цікаво, що авторка в описі чеснот, які можуть стати крилами, показала якості, що мають особливе значення у різні вікові періоди ‒ від вірності у коханні, що є важливим у юності, до щедрості на турботи, притаманної людям старшого віку. Та в підсумку всі пошуки крил зводяться до духовності ‒ поезії, пісні, надій.

ЖахПоганоЗадовільноДобреЧудово! (36 оцінок, середнє: 3,78 із 5)
Сподобався вірш? Поділіться з друзями!
Теми вірша "Ліна Костенко – Крила":

Відгуки до поезії: 6

  1. Дмитро

    Вірш Ліни Костенко “Крила” – це лірична поезія, яка описує метафоричну картину крил, що символізують свободу та можливість польоту. Авторка зображує крила, які можуть пролітати над різними місцями та різними життєвими ситуаціями, та порівнює їх з власним життєвим досвідом.

    У вірші описується мрія про політ, який відображає бажання бути вільним та необмеженим. Однак, у той же час, авторка розуміє, що здійснити цю мрію не завжди можна, оскільки життя може мати свої обмеження та перешкоди.

    Загалом, вірш “Крила” Ліни Костенко є символічним описом бажання вільного польоту над життям, та водночас розумінням, що це можливо не завжди.

  2. Анонім

    0-10

    1. Анонім

      Дуже лагідний вірш

  3. Юрій

    Дуже гарний вірш.

  4. Наташа

    дуже подобається вірші Ліни крила душа радіє коли я читаю усі вірші

  5. Анонім

    Мені також дуже сподобався

Залишити відповідь

Читати вірш поета Ліна Костенко – Крила: найкращі вірші українських та зарубіжних поетів класиків про кохання, життя, природу, країну для дітей та дорослих.